BLOG
We are Tamara, We produce with care
07 Mayıs 2021
Organic Textile Standardı Nedir? GOTS Sertifikalı Ürünler

Organik Pamuk Kullanımı Hakkında

Tekstil alanının en önemli ham maddesi pamuktur. Pamuklu kıyafetler bizlerin de günlük yaşantısında en çok tercih ettiği ürünlerdir. Bunun nedeni hem daha rahat hem de daha sağlıklı olmasıdır.  Pazarın talebi doğrultusunda son dönemlerde tüm dünyada organik pamuğa yönelim son yıllarda artarak devam etmektedir. Türkiye, Hindistan, Çin ve ABD'nin bazı bölgelerinde yetişebilen, genetik olarak değiştirilmemiş, sentetik tarım kimyasalları kullanılmadan yetiştirilen pamuğa organik pamuk denir. Bir firmada üretilen ürünlerin organikliği GOTS  ( Global Organic Textile Standard) ile  onaylanır. Bu standart tekstil alanında kullanılan ham maddenin hasadından ürünün etiketlenmesine kadar olan süreçte organik üretimin standardının olduğunu garanti eden kurallara sahiptir.

Tamara Textile firması da organik ve sürdürülebilir olan bu özel maddeleri  ürünlerinde kullanmaya çok önem vermektedir. Dolayısıyla Tamara Tekstil’de üretilen vücudumuza değen  kıyafetler sağlığımızı  tehdit etmemektedir. Kalıcı böcek ilacı ve gübre kullanılmadan yetiştirilen bu özel pamuk firmanın bütün tekstil ürünlerinde organik sertifikalı pamuk güvencesiyle tüketiciye sunulmaktadır. Aynı zamanda bu pamuk türü üretim bölgesinde atık sularla değil temiz doğal sularla beslenmektedir. Genetik mühendisliği ve radyasyon uygulamaları bu pamuk üzerinde uygulanmamaktadır. Zaten pamuğu da organik yapan işte bu özelliklerdir.

 

 Organic Textile Standardı Nedir?

 Uluslararası alanda tanınmış organik tekstil standardına GOTS uzun adıyla organic textile standardı denmektedir. Bu standart standartı tüketiciye güven verir. tüketiciye güven verir. Kıyafette kullanılan ham maddelerin hasat işleminden başlayarak etiketlenmesi işlemine kadar geçen süreçte ürünün organik olduğunu garanti eder. Bahsedilen standart düzeyi tekstil ürününün %70 gibi büyük bir oranda doğal liften yapıldığını bildirir. Ürünün işlenmesi, imalatı, etiketlenmesi, ambalajlanması, alımı, satımı ve dağıtımı işlemlerinin tümünde  organik yolun takip edildiğini  ve farklı lif içerikleri karışmadan organik ürün üretiminin yapıldığını garantiler. Bu standarda önem veren Tamara Textile’in her ürününde GOTS etiketlemesi bulunmaktadır.

 

 GOTS Sertifikalı Ürünler Nelerdir?

Tamara Textile alanında uzman çalışan kadrosuyla tekstil sektörüne getirdiği yenilikçi ve organik bakış açısıyla GOTS etiketli ürünleri üretebilmek için kumaş seçiminde de dikkatli davranmaktadır. Yüzlerce farklı sofistike kumaş seçenekleriyle tekstil ürünlerine çeşitlilik getirmektedir.

Tamara Textile’de kadın, erkek, büyük beden ve çocuk kıyafetleri üretilmektedir. Bluz, elbise, pantolon, tişört, etek, sweatshirtlerden oluşan kadın, erkek  ve çocuk alanındaki her parça ürün organic textile standardı uyumuna göre işlenmekte, üretilmekte ve pazara sunulmaktadır.

 

 Organik Pamuk İçerikli Ürünler Hakkında

Tasarladığımız ürünlerin organik kumaş seçimi ile kanser gibi önemli hastalıkların önlenilmesi gibi etkilere sahiptir. Kıyafet alışverişlerinde en çok tercih edilen kumaş türleri arasında pamuk, yün, keten, ipek gibi  doğal olarak üretilen ipliklerin dokunmasıyla elde edilen kumaş çeşitleri gelmektedir. Bu kumaş çeşitleri arasında pamuklu kumaş tekstil sektörünün göz bebeğidir.

Bitkisel elyaf çeşidi olan pamuk, geçmişten bugüne lif oranı yüksek şekilde kullanılmaktadır. Bu aşamada önemli olan bu ham maddenin nasıl yetiştirildiği konusudur. Ülkemizde de pamuğun yetiştirildiği çok fazla il bulunmaktadır. Aynı zamanda Hindistan, ABD gibi ülkelerden de istenirse organik pamuk içerikli kumaşlar satın alınabilmektedir.

Tamara Textile bu alanda ülkemizin zenginliğini kullanarak organik tekstil ürünlerini ihraç etmektedir. Çünkü Türkiye tekstil alanında kullanılan ham maddelerin organik olarak yetiştirilmesinde ABD ve Hindistan ile yarışmaktadır.

 

 Neden Organik Tekstil Ürünleri Tercih Edilmelidir?

- Ürünler çevreye zarar vermez. Doğal kaynakları koruyarak işlenir.

- Ürünlerin işlenmesi ve üretiminde kimyasal içerikli maddeler kullanılmaz bu nedenden sağlık dostudur.

- Alerji, kanser gibi cilt hastalıklarının oluşmasını engellemektedir.

- Özellikle bebeklerin cildi daha hassas olduğu için organik içerikli kumaşlardan üretilmiş ürünlerin kullanılması faydalıdır.

- Organik kıyafetler yıkama sonrasında hemen bozulmaz. Uzun süreli ve daha dayanıklıdır. Kumaşın bozulması, rengin atması gibi durumlara rastlanmaz.

Diğer Bloglar
Tamara Textile sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.
close