BLOG
We are Tamara, We produce with care
28 Mayıs 2021
Koronavirüs Hangi Kumaşlarda Daha Uzun Süre Hayatta Kalıyor?

Son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsüne karşı alınacak önlemlerde artmaktadır. De Montfort Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda Koronavirüs hangi kumaşlarda daha uzun süre hayatta kalıyor?  Koronavirüs kumaş seçiyor mu? Hangi kumaşları tercih edilmeli? Koronavirüs tekstil sektörünü nasıl etkileyecek? gibi soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Koronavirüsün Kıyafetlerdeki Yaşamı

Temas ettiği her eşyada belli süre yaşamını devam ettiren Koronavirüsün kıyafetlerdeki yaşamı da değişiklik göstermektedir. De Montfort Üniversitesi’nin yapmış olduğu Koronavirüs kumaş türlerinde ne kadar hayatta kaldığı araştırmasının sonucunda en uzun süre Polyester kumaşlarda canlı kaldığı ortaya çıktı. Bu araştırma gösteriyor ki sosyal hayatın içerisinde kıyafet tercihi yapılırken Koronavirüsünün evlere taşınabilmesi de oldukça kolaylaşıyor. Bundan dolayı hijyen ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi gerekirken ayrıca giyilecek kıyafetlerin kumaşlarına da dikkat edilmesinde büyük fayda bulunmaktadır.

Pamuklu Kumaşlarda Koronavirüs

Yapılan araştırma sonucunda yüzde yüz pamuklu kumaşlarda Koronavirüsü 24 saat canlı kalmaktadır. Mutasyon geçiren Koronavirüsüne yakalanmamak için sosyal hayatta pamuklu kıyafetlerin salgın süreci geçene kadar kullanılmamasında büyük fayda bulunmaktadır. Pamuk kumaşlı kıyafetlerin tercih edilmesi durumunda ise evlerin içerisinde gelinmeden balkonda ya da açık alanda 1 gün boyunca havalandırma yapılması da alınabilecek önlemler arasındadır.

Polyester Kumaşlarda Koronavirüs

Koronavirüs kumaş ürünlerinde en çok yayıldığı tür ise polyester kumaşlardır. Polyester kumaşlarda Koronavirüs 72 saat canlı kalmaktadır. Bu oldukça uzun bir süre olsa da araştırmacılar 67 derece sıcaklıkta elbiselerin temizlenmesi gerektiğini de belirtmektedir. Kullanılan elbiselerin kirli sepetinde bekletilmeden direkt olarak makineye atılıp yıkanması, ev içerisinde salgının yayılmasını da engellemektedir.

Koronavirüs Kumaş Seçiyor Mu?

Covid-19 salgını hakkında yapılan araştırmalar hala devam etmekte olsa da son yapılan araştırmalara göre Koronavirüs kumaş türlerinde farklı sürelerde canlı kalabilmektedir. Polyester kumaşlı kıyafetlerde 72 saat, pamuklu kıyafetlerde 24 saat, polyester ile pamuk karışımı (hibrit) kıyafetlerde ise 6 saat canlı kalmaktadır. Tüm bu kıyafetlerin 67 derece yıkanması gerektiği araştırmacılar tarafından açıklansa da kıyafet seçimi yaparken kumaş türlerinde tercih yapılması salgına uğramamak için büyük önem taşımaktadır.

Koronavirüs Tekstil Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Yapılan bu araştırma soncunda her sektörü etkisi altına alan Koronavirüsü tekstil sektörünü de büyük ölçüde etkiledi. Tekstil firmaları pamuklu ve polyester kumaşlı elbiselerin satışlarında sıkıntılar çekmeye başlarken hibrit (pamuklu-polyester) kumaşlı kıyafetler de ise talebe yetişemiyor. Bir süre daha hayatımızdan gitmeyecek olan Koronavirüsüne karşı gardıroplarımızı da tekrardan düzenlememiz çok önemlidir. Hibrit kumaşlı elbiseleri tercih ederek bu süreci daha dikkatli ve güvenli bir şekilde atlatabilirsiniz. Tercih edilecek hangi kumaşlı kıyafet olursa olsun kıyafetlerinizi 67 derece ve üzerindeki sıcaklıkta yıkayıp dezenfekte edebilirsiniz. Pamuk kumaşlı kıyafetlerin 67 derece ve üzeri sıcaklıkta yıkandığında küçülebileceğini de sizlere belirtmek isteriz.

Diğer Bloglar
Tamara Textile sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.
close